PROBLEMY Z WŁOSAMI
Problemy z włosami mogą pojawić się w dowolnym momencie życia. Mogą to być problemy z przerzedzeniem włosów, zmiany związane z wiekiem lub sucha skóra głowy. Tak jak w przypadku całego naszego organizmu zdrowie włosów wynika z szeregu czynników środowiskowych i genetycznych. Jednak zaczynamy się przyglądać im bliżej, dopiero kiedy pojawiają się problemy. Ponieważ włosy mają tak istotny wpływ na nasz wizerunek, problemy z nimi mogą mieć niekorzystny wpływ na nasze samopoczucie.
Nie wszystkie problemy z włosami są takie same i każdy z nich wymaga innego sposobu pielęgnacji.
WYPADANIE WŁOSÓW – ŁYSIENIE
Wypadanie włosów, nazywane także łysieniem lub alopecją, oznacza, że każdego dnia wypada więcej niż 100 włosów. Może być wywołane różnymi czynnikami – od uwarunkowań genetycznych po wahania hormonalne, czy też stres. Choć często uważa się, że jest to „męski” problem, może on dotykać zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Łysienie może pojawić się w każdym wieku.
Do najczęściej występujących rodzajów łysienia należą: łysienie androgenowe, łysienie plackowate i łysienie rozproszone. U kobiet po porodzie może pojawić się łysienie poporodowe.
Choć niektóre rodzaje łysienia są stałe a inne tymczasowe, dobrze dobrana, codzienna pielęgnacja włosów może odgrywać znaczącą rolę w łagodzeniu objawów i przywracaniu pewności siebie.
STARZENIE SIĘ WŁOSÓW
Włosy starzeją się tak jak starzeje się nasza skóra. Często myślimy, że chodzi tu o zmianę ich koloru lub siwienie. Jednak starzejące się włosy różnią się także pod względem poziomu nawilżenia, gęstości, tekstury i połysku. Na nasilenie tych mogą mieć wpływ różne czynniki takie jak uwarunkowania genetyczne, pielęgnacja włosów lub ich codzienna stylizacja.
Zmiany te mogą mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie i pewność siebie. Choć długość życia rośnie, wciąż chcemy wyglądać młodo w starszym wieku. Nasze włosy odgrywają tu znaczącą rolę. Zatem tak jak dostosowujemy pielęgnację skóry do naszego wieku, tak samo powinniśmy dopasować do niego pielęgnację włosów, co pomoże nam stawić czoła nowym wyzwaniom związanym ze starzeniem się włosów.
SUCHA SKÓRA GŁOWY
Wysuszona skóra głowy często jest odczuwana jako napięta skóra, łuszczy się lub nawet daje objawy podobne do łupieżu. Często towarzyszy temu swędzenie i podrażnienie, co może prowadzić do drapania. W ten sposób powstaje błędne koło. Takie objawy są sygnałami dawanymi przez organizm, że skóra głowy potrzebuje większego nawilżenia.
Choć u niektórych osób występują skłonności do suchej skóry, u innych przyczyną może być stan zdrowia. Większość przypadków wywołana jest czynnikami zewnętrznymi, takimi jak nadmierne mycie, stosowanie agresywnych produktów do stylizacji lub trudne warunki pogodowe. Pielęgnacja włosów, której celem jest łagodzenie tego problemu, może przynieść szybką ulgę.
ROZDWAJAJĄCE SIĘ KOŃCÓWKI
Końcówki włosów zaczynają się rozdwajać, gdy ich zewnętrzna warstwa ulega uszkodzeniu, prowadząc do ich pękania lub strzępienia się. Często towarzyszy temu łamanie się włosów, suche i martwe końcówki. Uszkodzone włosy często stają się matowe i zaczynają wyglądać na zaniedbane. Trudniej jest nad nimi zapanować lub je stylizować.
Istnieje kilka rodzajów rozdwojonych końcówek i chociaż każdy typ może być spowodowany inną przyczyną, większość z nich wynika z fizycznego uszkodzenia włosów podczas czesania lub stylizacji, np. w wyniku stosowania substancji chemicznych lub wysokiej temperatury podczas stylizacji włosów. W takim przypadku pomocna może okazać się zmiana nawyków związanych z pielęgnacją oraz stosowanie kosmetyków opracowanych w szczególności dla włosów skłonnych do rozdwajania się.
SWĘDZĄCA SKÓRA GŁOWY
Łupież to stan, w którym białe płatki martwej skóry gromadzą się na włosach i ramionach. Może także występować swędząca i niekiedy zaczerwieniona skóra. Przyczyną łupieżu mogą być zbyt suche lub zbyt tłuste włosy. Może być także spowodowany stanem skóry takim jak egzema.
Niestety swędząca skóra głowa prowadzi często do nadmiernego drapania się, co wywołuje dalszy stan zapalny, wysypkę lub nawet owrzodzenia. Choć łupież jest nieszkodliwy dla zdrowia, może niekorzystnie wpływać na samoocenę. Większość przypadków można leczyć za pomocą produktów do pielęgnacji włosów, których celem jest walka z łupieżem.